קטגוריות
כתיבת ספר תורה

כמה עולה לכתוב ספר תורה – ספרי תורה מחירים של הכנסת ספר תורה

כמה עולה לכתוב ספר תורה

הרבה מתעניינים, כמה עולה להכניס ספר תורה, כמה הספר תורה עצמו עולה וכמה עולה כל הפרוייקט הקדוש הזה.

ובכן, בתור סופר ותיק (25 שנה) אני יכול לומר לך בבטחה שאין מחיר אחיד לספרי תורה, אבל להלן אביא לך סביבות מה המחירים נעים.

לייעוץ אישי בנושא בחינם אתם מוזמנים להתקשר: 054-8406756

ואם תשאל למה אין מחיר אחיד לספר תורה, למה לכל ספר תורה יש מחיר משלו?התשובה היא, שעלינו לדעת שכתיבת ספר תורה אינה פס יצור, עבודת הכתיבה מתבצעת על ידי כתיבה ידנית של סופר סת"ם שזה עבודה ממושכת שאורכת מינימום בין 8 ל – 12 חודשים ומעלה.
המחיר של ספרי תורה נקבעים לפי אופן העבודה, הניסיון והמקצועיות של הסופר, האיכות של חומרי הגלם וכמובן רמת ההידור.

מדריך חובה לקריאה
10 טיפים לקניית ספר תורה לחץ כאן

כמה עולה ספר תורה – כמה עולה להכניס ספר תורה?

כמה זמן לוקח לכתיבת ספר תורה

שאלה: כמה עולה ספר תורה ספרדי?

מחיר ספר תורה ספרדי – טווח המחירים של קניית ספר תורה ספרדי מתחיל בסכום של – 100 אלף ש"ח עד 150 אלף ש"ח.

שאלה: כמה עולה הכנסת ספר תורה אשכנזי?

מחיר ספר התורה אשכנזי מתחיל ב – 150 אלף ש"ח עד 200 אלף ש"ח. (שמעתי על סופר שכותב כתב אשכנזי שמוכר את ספר התורה שלו ב 350 אלף ש"ח, אבל הוא באמת עם כתב מיוחד.

הסיבה למחיר הגבוה יותר בספרי תורה אשכנזים היא שהכתיבה יותר איטית, האותיות של ספר תורה ספרדי זורמות יותר ומצריכות פחות הרמות קולמוס (בכתיבה האכנזית סגנון הכתיבה הוא של ציור האותיות יותר מאשר כתיבת האותיות) ולכן המחיר יקר יותר למרות שמדובר באותה רמת הידור וכשרות.

לפי מה קובעים את עלות ספר תורה? ספרי תורה מחירים

עלות ספר תורה תלויה בכמה דברים והם:
הניסיון והמקצועיות של הסופר סת"ם – ככל שהרמה והנסיון גבוהים יותר מחיר הספר תורה יהיה בהתאם.
כתב יפה ואחיד – כל כתב סת"ם של סופר שונה מחברו, ישנם כתבי סת"ם יפים ויותר אחידים וישנם כתבי סת"ם שהם פחות אחידים ויפים. לכן ככל שהכתב יותר ויחיד, עלות ספר תורה יהיה גבוה יותר
לסיכום: איכות הכתב האיכות של הקלף, הוותק והניסיון של הסופר סת"ם באים לידי ביטוי במחיר של קניית ספר תורה.

שאלה: כמה עולה הכנסת ספר תורה תימני?

תשובה: באופן כללי המחיר דומה לכתיבת ספר תורה ספרדי, אבל יש עדות בתימן שנהגו לכתוב את ספר התורה על גוויל, דבר שמעלה את מחיר ספר התורה בכ 10 אלף ש"ח.

שאלה – כמה זמן לוקח לכתוב ספר תורה – ניתן לקרוא את התשובה כאן

כמה עולה ספר תורה אשכנזי למכירה – ספר תורה אשכנזי לרוב עולה כ 50% יותר מאשר ספר תורה ספרדי, מפני שהכתיבה שונה ויותר "ציורית" ולכן גם לוקח יותר זמן לסופר לכתוב ולסיים את כתיבת ספר התורה האשכנזי

כתיבת ספר תורה לעילוי נשמת – ניתן לקרוא כן פרטים נוספים  על כתיבת ספר תורה לעילוי נשמה

כתיבת ספר תורה ספרדי – בתור סופר אני אוהב יותר את כתיבת ספר תורה הספרדי כי כך יותר קל וגם זה המוצא שלי… אל תיטוש תורת אמך…

ספר תורה קטן כשר – ספר תורה קטן הוא מלאכה מיוחדת לסופרים מיוחדים, צריך בזה השקעה יותר גדולה

מכירת קלף לספר תורה – ישנן בארץ חנויות למכירת קלף לספר תורה תפילין ומזוזות, חשוב לבחור קלף טוב ויפה לכתיבה, אבל עוד יותר חשוב לבקש לבדוק שיש לקלף תעודת כשרות, כי יש יצרנים שונים, כמובן שרובם מצויינים, אבל בתחום הקודש – תמיד טוב לבקש תעודת כשרות שהקלף נעשה על פי ההלכה

איך לחסוך בעלויות של הזמנת כתיבת ספר התורה?

קודם כל לחסוך בעלויות זה בשום אופן לא לקנות את ספר התורה הזול ביותר, או משהו עם כתיבה לא יפה או ספר תורה יד שנייה וכדומה, כי זה לא חיסכון אלא בזבוז, כי רוב ספרי התורה הזולים או יד שנייה הם בספק גדול על כשרותם, ואתה רוצה לקיים מצווה לכתחילה.

אז להלן כמה טיפים לחיסכון:

דבר ראשון – לנסות להגיע ישירות לסופר, כי כך אתה חוסך את עלויות שבאמצע, וגם לא משלם מע"מ, כי לרוב הסופרים הם עם עוסק פטור שמשלם מס אבל  לא את המע"מ.

דבר שני שיכול לחסוך לך עלויות זה להתמקח, זכותך לנסות להציע מחיר נמוך יותר ואם יסכים הסופר, מה טוב, ואם לא, אז לפחות ניסית.

טיפ שלישי לחסוך בעלויות, זה לבקש לקנות את הקלף לספר תורה בפעם אחת, ואז מוכר הקלף יעשה לך או לסופר עצמו מחיר יותר זול, כי אתה קונה בפעם אחת את כל הקלף לספר תורה. אמנם זה לא מתבטא בחיסכון גדול, אבל זה גם כיוון.

כחודש לפני סיום כתיבת ספר התורה פונים אלי ושואלים על רכב לתהלוכת ספר תורה מחיר ותנאים – אז אני מפנה אותם לכמה בעלי מקצוע בתחום שעושים תהלוכה עם מוזיקה מקפיצה ומשמחת, שווה להשקיע, כי זו השמחה של כולם!

כתיבת ספר תורה עילוי נשמה

ספר תורה אשכנזי, ספרדי או תימני – לא משנה ,הוא כתב יהודי קדוש הכתוב על קלף בהתאם להלכה היהודית. תהליך יצירת ספר תורה הוא מורכב, ומצריך סופר מיומן שיכתוב כל אות ביד עם קולמוס. ספר התורה המושלם משמש לאחר מכן בטקסים דתיים יהודיים, כגון הקריאה השבועית בבית הכנסת.

מחירו של ספר תורה יכול להשתנות מאוד בהתאם למספר גורמים, כמו גודלו, איכות הקלף ורמת המיומנות של הסופר שיצר אותו. מחירי ספרי תורה יכולים לנוע בין אלפי דולרים בודדים למאות אלפי דולרים.

ספרי תורה אלו עשויים לשמש בבתי כנסת קטנים יותר או ללימוד אישי

ללא קשר למחיר, בעלות על ספר תורה נחשבת לכבוד ואחריות גדולה במסורת היהודית. ספר התורה הוא סמל לברית בין אלוקים לעם היהודי, ומתייחסים אליו ביראת כבוד ובזהירות רבה.

בנוסף למשמעות הדתית, ספר תורה הוא גם פריט יקר לייצור בשל האומנות והחומרים הכרוכים בכך. יש להכין את הקלף מעור של בהמה כשרה ולהכין באופן ספציפי כדי לעמוד בדרישות הכשרות. גם הדיו המשמש לכתיבת הטקסט חייב לעמוד במפרטים הלכתיים מיוחדים וחובה שיהיה עליו כשרות.
תהליך כתיבת ספר תורה יכול להימשך חודשים ואף שנים, תלוי במיומנות הסופר ובגודל הספר.

מחירו של ספר תורה יכול לנוע בין 100 אלף ל 300 אלף ש"ח, ספרי תורה ספרדים מתחילים בערך ב 100 אלף עד 200 אלף, וספרי תורה אשכנזים מתחילים בין 150 אלף ל 300 אלף.
תלוי בגורמים שונים כמו גודל, איכות החומרים ומומחיות הסופר. במקרים מסוימים, ספר תורה עשוי להיות מוזמן על ידי קהילה או יחיד כתרומה לבית כנסת או לישיבה.

למרות העלות הגבוהה, בעלות על ספר תורה נחשבת לזכות גדולה ומצווה,  שכן היא מאפשרת ליחידים ולקהילות ללמוד וללמוד מחכמת התורה. במסורת היהודית,

לסיכום, ספר תורה אינו רק ספר, אלא סמל למורשת, לתרבות ולאמונה היהודית העשירה. זהו אוצר שלא יסולא בפז הטומן בחובו את סודות העם היהודי ואת הקשר שלו לאלוהי. מחירו הגבוה של ספר תורה משקף את הערך שהעם היהודי מייחס למורשתם הדתית והתרבותית, ואת מחויבותו לשימור מסורותיו לדורות הבאים.

דבר תורה

באחד הכפרים שבגלילות העיר לובלין הגדולה לאלקים, התגורר יהודי כפרי פשוט, אשר עסק לפי תומו עם בהמותיו במלאכת השדה.
בפרום חג הפסח נולד לו ליהודי בן למזל טוב, ואת הברית מילה נצרך לערוך ביום טוב ראשון של פסח.
נסע אפוא האיש לובלינה, התייצב בפני רבן של ישראל מרן החוזה הק׳ מלובלין זצוק״ל, וביקש אם ניתן למצוא עבורו מוהל כשר שיואיל בטובו להגיע אל הכפר לחג הראשון של הפסח, ולהכניס את בנו בבריתו של אברהם אבינו ע״ה.
כשמוע החוזה את בקשתו השיב מיד: אסדר לך בעז״ה מוהל מומחה גדול מבחירי התלמידים, שיערוך את ברית המילה על הצד היותר טוב. ותיכף אמר לגבאי לקרוא לפניו את תלמידו הגדול הרה״ק רבי נפתלי צבי מרופשיץ זצוק״ל, וציווה עליו במפגיע לצאת ליום ראשון של פסח אל אותו הכפר ולערוך את הברית כדת וכדין.
מינויו של הרופשיצער רב לכך היה לפלא בעיני החסידים, מדוע נצרך הרבי הק׳ לשלוח לשם את הרב הגדול שהיה מחשובי התלמידים, ומגדולי הרבנים שבדור, שיצטרך לעזוב את חצר הקודש ולחוג את היום טוב בכפר נידח. ומדוע לא הסתפק הרבי בשליחת אחד מן המוהלים הרגילים המצויים לרוב בעיר.

כתיבת ספר תורה

אך רבי נפתלי כמובן לא הרהר ולא כלום, את פקודת רבו שמרה רוחו, ויצא בשמחה למלאות את התפקיד שהטיל עליו הרבי. ברית המילה נערכה ביום טוב הראשון של פסח ברוממות רוח ובהתלהבות עצומה, כפי דרכו ונפשו של המוהל הצדיק. – אך כשהתיישבו לאחר מכן בצוותא לסעודת הברית, נדהם רבי נפתלי לראות על גבי השולחן מתנוססת לה חבית קטנה של בירה! לכבוד האורחים. – כמנהג הימים ההם, שהיו מעלים על השולחן לכבוד סעודה חשובה חבית זעירא של בירה חריפה טרייה ותוססת!

ר׳ נפתלי נחרד עד עמקי נשמתו, ותיכף זעק מעומק לבו: הלא זו הבירה חמץ גמור היא! כיצד הגיעה חבית זו לבית איש ישראל בעיצומו של חג הפסח?
היהודי הכפרי התמים קם מהרה ממקומו לשמע צעקותיו של המוהל, ניגש אליו והרגיעו: תנוח דעתך המוהל הנכבד, זו היא רק ׳בירה׳ בלבד, לא עירבנו בה ח״ו אף לא פירור אחד של לחם חמץ…
אוי! צעק ר׳ נפתלי, הלא הבירה עצמה כמו שהיא הינה חמץ גמור, גם אם לא עירבתם בה שום דבר!

מה פתאום? ענה האיש, בירה איננה חמץ! – הלא כך נוהגים אנו פה מדי שנה בשנה, להעלות בפסח חביות בירה חדשות, נקיות מכל חשש של תערובת לחם או פת כל שהיא!
אוי ואבוי! נזדעק הצדיק שוב, היודע אתה ממה מכינים את הבירה הזאת? הלא היא עשויה משעורים שהחמיצו היטב ותססו כראוי, עד שהפיקו מהם את הבירה הזאת!
אך הכפרי בשלו, הוא התעקש וטען בלהט, שאי אפשר כך לבטל פתאום במחי יד מנהג של שנים… ועד שהרב לא יוכיח בבירור, שכך כתוב בתורה שהבירה היא חמץ, אין אנו מקבלים את דבריו!

כראות רבי נפתלי הצדיק, חכימא דיהודאי, את אשר לפניו, חייך אל היהודי ואמר: הבא נא לכאן בבקשה את הסידור שלך, ואראה לפניך ברור שחור על גבי לבן, שהבירה היא חמץ!
עד מהרה חזר האיש עם הסידור הדהוי בידו, והגישו בהדרת כבוד לפני הרב.
נטל הצדיק את הסידור, והזמין את היהודי לשבת עמו לידו. הרב עלעל מעט בסידור אנה ואנה, עד שמצא בו את סדר חג הפסח, הגיש ליהודי את סידורו ואמר: נו, תקרא בעצמך על מה מברכים אנו בליל בדיקת חמץ?
הביט האיש בסידור קרא מתוכו, ואמר: כן רבי, הברכה שאנו מברכים היא: "אשר קדשנו במצוותיו וציוונו על ביעור חמץ"!
הרי שלך לפניך, התחייך הרב בנימת ניצחון, הרי בעצמך קראת בסידור שלך כפי שאמרתי לך ומפורש כאן, מה ציוונו השי״ת: ״ביר״ [בירה] הוא חמץ! – שכן הבירה נקראת ביידיש ׳ביר׳, וכשקרא האיש בהברה הפולנית: ׳על ביער חמץ׳ הרי היא נשמעה כמו ביר".

אכן, הודה היהודי בפה מלא, עם סידור מפורש אי אפשר להתווכח! ומהרה ציווה להסיר את חבית הבירה מהשולחן, והבטיח בהן צדקו שלא לשתות יותר בירה בחג הפסח!
עתה הבין רבי נפתלי בפקחותו למפרע, מדוע שלחו החוזה הק׳ אל אותה ברית מילה, על אף שהיתה כרוכה בהפסד עצום של הסתופפות בצילא דמהימנותא בחיבור אהבים אצל רבו ביום הנעלה והנכבד של חג הפסח. – לפי שכשנכנס אצלו היהודי ודיבר עמו אודות חג הפסח, ראה תיכף ברוח קדשו שאיש זה נכשל בלא יודעין בעוון החמר של חמץ בפסח רח״ל. וכל זאת חזה והבין מראש, שרק הרופשיצער רב בחכמת אלקים שבקרבו יוכל להוציא הטעות מליבו, ולהציל אותם מן החטא הנורא, ולכן נאלץ לשלוח דווקא אותו לערוך הברית.
ללמדנו עד כמה דואגים הצדיקים להשיב לב איש ישראל בנאמנות אל בוראו, לקרב יציר אל יוצרו, ולהצילו מן החטא. ובשביל כך היו מנצלים את כל הכוחות והאפשרויות שקיבלו מן השמים, כדי להחזיר את ישראל בתשובה שלמה. – והלא על שם כך נקרא הצדיק בפי כל ישראל מדורי דודות: "החוזה מלובלין" זי״ע, לפי שהיה חוזה ברוח קדשו, ויודע כל דבר שנצרך לדעת, כדי להעלות נחת רוח לקונו.
ואף תלמידו הנאמן כמוהו, משתמש בחכמה ודעת שנתנו לו מן השמים – כאשר חרוט על גבי מצבת קבורתו: "יחיד בדורו בחכמת אלקים״! – כדי לעקור את הטעויות, וליישר לב ישראל לטובה.